przemioty w okultyzmie

Przedmioty najczęściej wykorzystywane w okultyzmie

Gdy słyszymy słowo „okultyzm” od razu przed oczami pojawiają nam się obrazy czarujących wiedźm, wywoływania demonów czy przeprowadzania mrocznych rytuałów. Dlatego nie bez powodu w dzisiejszych czasach jest to pewnego rodzaju temat tabu. Ludzie obawiają się nieznanego, czegoś, czego nie mogą pojąć lub wyjaśnić. A właśnie tym jest okultyzm – poglądem i wierzeniem o istnieniu istot, mocy i możliwości ukrytych we wszechświecie oraz człowieku, które nie poddają się naukowym obserwacjom. Nierozłączną częścią tych wierzeń są magiczne rytuały czy praktyki medytacyjne. W ich przeprowadzeniu zazwyczaj potrzebne są specjalne przedmioty, które tracą swój „codzienny” status poprzez uświęcenie w kulcie.

Strój

Najpierw warto wspomnieć o stroju, w jakim powinno wykonywać się praktyki okultystyczne, a raczej jego braku. Według tradycji, nagość ma symbolizować zjednanie z naturą, wolność od niewoli i szczerość intencji wobec wzywanych bóstw. Rezygnacja z ubrań ma również zwiększyć przepływ energii podczas magicznych praktyk. Współcześnie jednak taki strój nie ma zbyt wielu zwolenników i zazwyczaj używane są specjalne szaty. Wśród wiedźm można zaobserwować dużą dowolność pod kątem, np. szerokości rękawów, generalnym kroju czy obecności kaptura lub peleryny. Są jednak cechy, takie jak czarny kolor ubrania, które bardzo rzadko podlegają zmianie. Ostatnią częścią jest czerwony pas lub sznur. Opasując szatę tworzy on strefę ochronną dookoła osoby, która go nosi. Jego kolor ma nawiązywać do krwi i ognia, co ma właściwości antydemoniczne.

Przedmioty używane w kultach

Jedną z podstawowych czynności podczas rytuału jest nakreślenie na ziemi kręgu. Ma on rozdzielić strefę sacrum i profanum, a podczas samego kultu powinien być specjalnie traktowany. Inną ważną częścią jest ołtarz – zazwyczaj wyznaczona do tego przestrzeń, która ma pełnić rolę stołu. To właśnie tam mają być spełniane ofiary, więc ten obszar powinien być traktowany z należytą czcią i szacunkiem.

Poza tym można się również spotkać z różdżkami lub kosturami. Ich przeznaczenie często zależy od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane, ale najczęściej są manifestacją woli właściciela. Nierzadko przy składaniu ofiar wykorzystuje się również noże czy kielichy. Zazwyczaj mają one jedynie znaczenie symboliczne, takie jak nakreślenie znaku lub spożycie uświęconego napoju. Nie można tutaj również nie wspomnieć o amuletach i talizmanach, które pełnią funkcję ochronną i mają wzmacniać moc właściciela. Najczęściej towarzyszy im pewien motyw, taki jak np. jednorożec, odwrócony krzyż czy pentagram.

Podsumowanie

Jak widać, praktyki okultystyczne są zdecydowanie bardziej złożone niż mogłoby się wydawać. Należy pamiętać, że używane w nich przedmioty służą jedynie do kultu i nie powinny być używane na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *