Literatura poświęcona okultyzmowi jest bogata i – jak to bywa – wiele dobrych tytułów jest zasypanych masą śmiecia. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze z książek poświęconych temu tematowi, które zostały również docenione przez czytelników.
Wizja i głos z komentarzami
Książka autorstwa Aleistera Crowleya, znanego mistyka i człowieka uznanego przez Gnostycki Kościół Katolicki za świętego. Był autorem swojej własnej filozofii mistycznej, którą nazywał „Thelema”.
Wizja i głos jest właśnie o niej. Sam autor uważał spisanie w tej książce słowa za jedne z najważniejszych, opisujących doktrynę swojej religii. Nawiązuje w nich do obalenia „czasów Jehowy i Jezusa” i nastania Nowego Eonu Horusa. Czyni to w sposób, który w niczym nie ustępuje biblijnej apokalipsie, jeśli chodzi o dramaturgię.
Wydanie z komentarzami zawiera nie tylko dodatkowe wyjaśnienia i opisy, ale również inne, niepublikowane nigdzie wcześniej teksty Crowleya.
Księga rozkoszy
Autorem tej książki jest Austin Osman Spare, brytyjski artysta, również mistyk. Chociaż otwierała się przed nim droga do kariery malarskiej, wybrał raczej skromne życie, a jego zainteresowanie okultyzmem nie ustawało. Napisał kilka książek w tym temacie, a Księga rozkoszy jest najważniejszą.
Spare obala w niej podstawowe dogmaty naszej kultury, a zamiast nich proponuje szereg technik uwalniania indywidualnych mocy. Książka została uznana za jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych traktatów o mistycyzmie, więc będzie gratką dla każdego zainteresowanego. Możecie zwiedzić świat, w którym każdy jest artystą.
Magia chaosu
Popularna książka Phila Hina, okultysty i jednego z najwybitniejszych reprezentantów paradygmatu chaosu. W przystępnych słowach opisuje, czym jest chaos i jak zaplątany jest w niego ludzki los, a ponadto radzi, jakie techniki zastosować, by wieść bardziej twórcze i pełne życie.
Magia chaosu jest właśnie o tym – wyjaśnia, na czym polega zyskujący coraz większą popularną nurt, dotyczący wewnętrznego rozwoju człowieka. Wykorzystuje do tego nie tylko spirytualizm, ale również najnowsze odkrycia w naukach społecznych, psychologii i fizyce.
Tybetańska księga umarłych
Autor tego tekstu pozostaje nieznany. Jest to starożytny, buddyjski przekaz, traktujący o naturze umysłu i jego przejawach. Jego treść stanowią wizje, których doświadczamy po śmierci, gdy nasza świadomość oddzieli się już od ciała.
Zadaniem przekazu było nauczenie człowieka, jak rozpoznawać pojawiające się obrazy, dzięki czemu miał możliwość osiągnąć stan oświecenia. Z tego też powodu czytano go umierającym – miało pomagać im to w uporaniu się w doświadczanymi w tym okresie wizjami i pozwolić na dostąpienie wyzwolenia.